Lengyelországi utak
A Kőbányai Szent László Gimnázium huszonhét 11. évfolyamos diákja történelemtanáraik, Pató Zoltán, Adamis Bence és Lázár Luca szervezésében 2026. május 14–17. között ismét tanulmányi kiránduláson vehetett részt Lengyelországban a Wacław Felczak Alapítvány támogatásának köszönhetően. Az utazás célja az volt, hogy a tanulók személyes tapasztalatokon keresztül mélyítsék el tudásukat a magyar–lengyel történelmi kapcsolatokról, valamint megismerjék Lengyelország jelentős történelmi helyszíneit, természeti értékeit és kulturális örökségét.
A program keretében a résztvevők a közös magyar és lengyel múlt kiemelkedő emlékhelyeit, valamint több UNESCO világörökségi helyszínt is felkerestek. Ószandecben (Stary Sącz) meglátogatták a Szent Kinga, IV. Béla lánya által alapított kolostort, Limanovában az első világháború magyar áldozatainak emlékhelyén tisztelegtek, Tarnówban pedig Bem József különleges síremlékét tekintették meg. A krakkói Wawelben megemlékeztek a lengyel történelem legjelentősebb alakjai mellett az iskola névadójáról, valamint Szent (Anjou) Hedvig, I. Ulászló és Báthory István síremlékét is felkeresték. Auschwitz-Birkenauban fejet hajtottak a koncentrációs táborokban elpusztított magyar zsidók emléke előtt. Wadowicében, Szent II. János Pál pápa szülővárosában betekintést nyertek a pápa kiemelkedő szerepébe a lengyel vallási életben. Zakopanéban a Tátra lenyűgöző csúcsait csodálták meg esőben, megismerkedtek a gorálok hagyományaival és legendáival. A kirándulás végén fáradtan, de számos élménnyel gazdagodva tértek vissza Kőbányára.